Žindymas pirmosiomis dienomis

Žindymo pagalba pirmosiomis dienomis po gimdymo

Monika Jovaišienė - Monijo

3/14/20233 min read

Žindymo specialistė Vilniuje Monika
Žindymo specialistė Vilniuje Monika

Žindymo pagalba pirmosiomis dienomis po gimdymo:

Gimus vaikeliui, ligoninėje dažniausiai užtrunkama apie tris dienas. Rutininės vaikelio ir mamos patikros, skiepai, trumpas instruktažas kaip žindyti ir vaikelį prižiūrėti. Dažniausiai pasitaikančios žindymo situacijos – pakankamo mamos pieno kiekio klausimas, sekliai krūtį apžiojantis mažylis, kūdikėlis – miegalius arba kūdikėlis – sirena. Pirmosiomis dienomis žindymo klausimais pagalbos galima sulaukti iš ligoninės personalo – kai kurios akušerės specializuojasi žindymo temoje, kai kurie stacionarai turi sertifikuotas žindymo konsultantes.

Kol esate ligoninėje – būtinai naudokitės proga sužinoti apie žindymą kuo daugiau ir kvieskite akušeres į pagalbą, nes daugumą situacijų tikrai lengviau suvaldyti pirmosiomis dienomis. Jei situacija sudėtinga, nesitaiso arba gaunate prieštaringus patarimus – kreipkitės į sertifikuotas žindymo konsultantes (IBCLC, CLC). Kartais pakanka pokalbio telefonu, kad būtų suteikta pakankamai informacijos, ką daryti toliau.

Žindymo pagalba grįžus namo:

Dažniausia problema grįžus namo – pieno priplūdimas ir skaudantys speneliai. Kodėl? Ogi priešpienis per pirmąsias 100 valandų po gimdymo ima virsti brandžiu pienu. Spalva iš gelsvos, auksinės virsta balta, kartais net melsvo atspalvio. Pieno kiekis gausėja, krūtys simetriškai pilnėja, kitą kart net per kelis dydžius išsipučia, dažnu atveju ima kaisti, kietėti, gali atsirasti tempimo jausmas ar net skausmas. Ir tas nutinka dažniausiai būtent 3-4 parą, t.y. kaip tik grįžus namo.

Pirmoji savipagalba – vėsinimas. Vėsus kompresas ant krūties nedengiant rudojo laukelio. Tai gali būti tiek šaldytų žirnelių maišelis, tiek sudrėkintas ir šaldytuve atvėsintas mažutis rankšluostėlis, tiek kopūsto lapas ant krūties nedengiant spenelio ir rudojo laukelio (vienas tyrimas, tyrinėjęs ar geriau veikia specialūs geliniai šaldantys kompresai ar tiesiog kopūsto lapas nustatė, jog efektas identiškas, o kopūstas buvo vertinamas kaip komfortiškesnis ir lengviau prieinamas sprendimas). Vėsinti tol, kol malonu, tada pusvalandžio pertrauka. Ir kartoti nors ir 24/7.

Žindyti pagal savo ir vaikelio poreikį. Taip taip, svarbu atsižvelgti į abiejų – tiek vaiko poreikį žįsti, tiek į mamos poreikį vaiką pažindyti. Jei vaikutis sunkiai žinda, negali giliai apžioti spenelio – tam, kad vaikeliui būtų lengviau, krūtis galima suminkštinti atsigulus ant nugaros ir švelniai glostant nuo spenelio link krūties pagrindo, barbenant pirštų galiukais.

Šiek tiek pieno galima nusitraukti. Tik tiek, kad vos atslūgtų tempimo jausmas. Traukiant daug - kyla rizika krūtis užstimuliuoti dar intensyvesnei pieno gamybai. Kartais tam atleidimo refleksui pastiprinti gerai suveikia šilto dušo srovės masažas. Pienas tada tiesiog nubėga ir be traukimo.

Spenelių žaizdos gydomos labai panašiai, kaip nudegimų. Jas svarbu laikyt švariai, intensyviai drėkinti (kad nesusidarytų sausi šašai) ir labai atidžiai stebėt, ar tai dėl krūties padavimo technikos, krūties anatominių ypatybių ar dėl vaikiuko burnytės motorikos ir fiziologijos. Gal mažiausiai guodžia, kad žindyt, net ir su skaudamais speneliais vis tiek reikėtų, kad krūtys būtų pakankamai reguliariai ištuštinamos ir nesutriktų pieno gamybos procesas.

Monika Jovaišienė, žindymo specialistė CLC, dula

Žindymo specialistė Monika Jovaišienė
Žindymo specialistė Monika Jovaišienė

Kada sunerimti?

Jei krūtys parausta, jei ima kilti temperatūra (ir užkyla vėl, vos baigus veikti priešuždegiminiams ar vaistams nuo temperatūros), jei atsiranda apčiuopiamų guzų krūtyje, aplink spenelį, ima krėsti šaltis, jei stipriai skauda, jei žaizdos negyja. Jei situacija visiškai negerėja per porą dienų. Tam, kad kreiptumėtės pagalbos, nebūtina išpildyti visų mano išvardintų kriterijų. Jei patiriate kažkurį vieną jų – būtinai pasiskambinkite pasitarti.

Kur kreiptis pagalbos?

  • Į žindymo konsultantes. Dauguma jų gali atvykti į namus. Atkreipkite dėmesį į raides prie žindymo konsultantės kvalifikacijos – tai gali būti CLC, IBCLC, ar kitokios – jos reiškia skirtingą sertifikaciją.

  • Nemokamos profesionalios pagalbos galite sulaukti iš La Leche lyga Lietuva ar Mama-mamai savanorių.

  • Pirmąjį mėnesį galite kreiptis nemokamos pagalbos į stacionarą, kuriame gimdėte.

  • Galite pasiskambinti ir pasitarti su šeimos gydytoja.

Tekstą parengė žindymo specialistė CLC, dula Monika Jovaišienė. Daugiau informacijos apie žindymą gali rasti jos tinklapyje www.monijo.lt

Monika Jovaišienė, žindymo specialistė CLC, dula